
«МУР» : культурний захист українського слова, історії та думки
Тобі будую мур Імперії… Таке гасло проєкту, що розповідає про українську літературу минулого за допомогою музики. Із усіма метафоричними барвами: від злетів поетів та прозаїків до їх страждань від кривавих рук тоталітарної влади. Завдяки МУРу творча інтелігенція пройдешнього стає для глядача близьким другом. Окрім цього, проєкт повстає своєрідною межею між нашою та російською культурою.

МУР – це зовсім невеличке, але потужне об'єднання небайдужих людей. Зокрема, Олександр Хоменко – співзасновник, Микола Шмундир організовує виступи, Соля Казолуп –збирає для інформацію для роликів, Марія ж монтує відео, Віктор Ткаченко пише музику. Кожен член проєкту має власний життєвий бекграунд. Однак всі ці люди об'єднані спільною метою – змінити бачення нашого народу щодо української літератури. Адже, як показує досвід, у навчальних закладах історія літераторів або дещо викривлена, або ж представлена із браком фактів. Тому, у нас формується відчуття меншовартості, нівелюються здобутки літературної спадщини.

Свій початок МУР розпочав у травні 2022 року. Спочатку глядачам пропонувалися відео з віршами українських поетів у синтезі із музикою. Перших два альбоми гурту «МУР(Vol.1)» і «Захалявна книжечка» з'явилися 15 червня та 16 вересня 2022 року. А надалі визнання та неабияке захоплення серед споживачів викликав лонгплей платівка «Ти (Романтика)».

«Ти [Романтика]»: альбом параллелей, виклик імперському злу
Цей музичний альбом МУР присвятили митцям Розстріляного відродження. Тексти альбому написав Олександр Хоменко. До створення продукту були залучені і Сергій Жадан, Олена Кравець, гурти «Хейтспіч» і «Nazva». Автори назвали свою роботу «першим українським історичним альбомом-мюзиклом» і «хіп-хоперою».
До альбому увійшли такі композиції: Інтро, Ще до того, як колись I (Yevhenii Dubovyk), Ще до того як колись II (Yevhenii Dubovyk), 1918 (Женя Янович), Третя Рота (Сергій Жадан), В Колізеї (Nazva), 1930 (Женя Янович), Бі Бо Бу (Хейтспіч), Суспільна Власність (Олена Кравець), 1933, Записка Хвильового (Колос), Партія Веде (Yevhenii Dubovyk), Європа мовчала, 1937 (Женя Янович), С. Л. О. Н., Спочатку було слово, Це ще не кінець.
Редакція «вКультурі?» також прослухала-переглянула цей матеріал і може зазначити наступне: звучання, візуал, контрасти викликають надзвичайно сильні емоції суму та болю за наш народ і митців. Однак це змушує замислитися над тим, чому більшість із нас роками не визначала українське як щось вартісне. «Ти [Романтика]» вмотивовує протистояти нашому ворогу з подвійною силою, не дати відібрати та пошматувати нашу ідентичність.
![Джерело: фрагмент із відео «Ти [Романтика]»](https://814d9dad99.cbaul-cdnwnd.com/bb25a098e39520ab48e037b4695a547f/200000016-a2161a2164/photo_5368385430245988795_x.jpeg?ph=814d9dad99)
В розмові з медіа «ГЛАВКОМ», співзасновник Олександр Хоменко зазначив наступне:
«Ми бачимо, як наше сучасне відродження означено у заголовках газет. Максим Кривцов, Роман Ратушний… У нашому альбомі можна розгледіти ці паралелі: Євген Плужник, як Да Вінчі, а Лесь Курбас, як Роман Ратушний. Розстріляне відродження, на жаль, повернулось».
Історія має властивість – циклічність. Вловити помилки та проаналізувати їх, побудувати алгоритми та представити можливі рішення – це складно. Однак, це наше завдання.
Прослухати альбом «Ти [Романтика]» можна за цим покликанням або ж натиснути на відео нижче.
Будинок «Слово». Нескінчений роман
9 травня у прокат вийшов ігровий фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» режисера Тараса Томенка. Це перша художня стрічка про письменників, що жили у будинку «Слово».
Автори зазначили, що фільм розповідає про те, як комуністичний рай перетворюється на справжнє пекло з репресіями, розстрілами, втраченими мріями та життями.
Хвильовий, Курбас, Яловий — ми завжди пам'ятатимемо не тільки їх талановиті твори, але й трагічні долі.
Варто зазначити, що світова прем'єра фільму відбулася на 37-му Варшавському кінофестивалі у 2021 році, а українська – на фестивалі «Миколайчук OPEN» 16 червня 2022-го.
Саме трейлер до стрічки створив Олександр
Хоменко. В трейлері до фільму використовується музика гурту NAZVA.
Рекомендуємо звернути увагу і на інші роботи від команди МУР. Наприклад, «Будинок ритуальних послуг». Це відео також розповідає про Хвильового і Курбаса, про Харків і свободу, про знищення і мрію, про Будинок «СЛОВО» і його мешканців.
«Скільки разів українську культуру намагались знищити, стільки вона й народжувалась знову. І хоч конкретно ця історія - сумна, вона надважлива. Як і те, що ти читаєш це зараз українською мовою, у вільній Україні. Про українське», - зазначають творці.
МУР, на наш, погляд надважливий проєкт, що має розвиватися. Про нього має дізнаватися більше людей. Тому поділися нашим матеріалом із близькими та друзями. Ми маємо дбати про нашу культуру!