ШІ здатен переписати історію Голокосту, - Юнеско

25.07.2024

Нині стрімкий розвиток штучного інтелекту породжує низку переваг та формує безліч викликів для людства. Зокрема, у нещодавньому звіті ЮНЕСКО йдеться про те, що ШІ  певним чином фабрикує та спотворює історичні факти про Голокост.

Як зазначає видання The Art Newspaper, надалі такі недоліки штучного інтелекту можуть використовуватися як інструмент у  поширенні дезінформації.

Джерело: freepik
Джерело: freepik

«Якщо ми дозволимо жахливі факти Голокосту розмивати, спотворювати або фальсифікувати через безвідповідальне використання штучного інтелекту, ми ризикуємо вибуховим поширенням антисемітизму та поступовим зменшенням нашого розуміння причин і наслідків цих жорстокостей»,
— наголошує гендиректор ЮНЕСКО Одрі Азуле.

Окрім цього, автори The Art Newspaper наголошують на тому, що середній вік тих, хто пережив Голокост - це 86 років. Відтак і "живий" зв'язок із цим геноцидом продовжуватиме занепадати. Захистити історичні факти в їх первозданному вигляді - першочергове завдання закладів культури та освіти.

Як ШІ допомагає зберігати свідчення про культурну спадщину?

Окрім потенційної шкоди, інструменти на основі штучного інтелекту можуть допомогти дослідникам опрацьовувати та видобувати величезну кількість даних про Голокост, які охоплюють роки, мови, фотографії і тексти до відео та аудіозаписів. 

На сьогодні в Арольсенському архіві знаходиться найповніша у світі колекція оригінальних документів та особистих речей мільйонів людей, які постраждали від нацистських переслідувань. ШІ допомагає Міжнародному центру з питань нацистських знаходити та перевіряти мільйони документів, надсилаючи понад 20 000 запитів на рік. 

Всесвітній центр пам'яті жертв Голокосту в Єрусалимі, використовує обробку природної мови та генеративний штучний інтелект для ідентифікації раніше невідомих жертв.

Застовують інструменти ШІ і культурні установи задля освітніх цілей. Як приклад можна навести виставку "Виміри у свідченнях" Фонду Шоа Університету штату Каліфорнія. Це мандрівний музей, який імітує дискусії між відвідувачами музею і жертвами геноциду: використовує записані інтерв'ю. А Музей та освітній центр Голокосту в Іллінойсі створив фільми з віртуальною реальністю.

Але ЮНЕСКО попереджає, що ці  технології можна використовувати для посилення мови ненависті та дезінформації. У звіті Юнеско встановлено, що генеративний ШІ може «галюцинувати» і повністю винаходити неправдиві наративи та джерела.


"У чужих руках генеративні інструменти можуть стати агентами обману та ненависті у формі дипфейків і оманливих цифрових зображень, відео чи звукозаписів, які можуть пропагувати шкідливу ідеологію. Широко розголошені приклади включають суперечливий додаток, який симулював розмови з історичними особами, зокрема Адольфом Гітлером, і широко поширений фейкактриси Емми Вотсон, яка читає «Майн Кампф» ",
- йдеься у звіті.

Саме тому до будь-якої інформації в інтернеті потрібно ставитися обережно та аналізувати. А особливо під час інформаційної війни.

Ви також можете читати нас в Телеграмі: @vkulturi

© 2024 вКультурі?. Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати