Це Шекспір чи ChatGPT?

18.11.2024

Людина не здатна відрізнити вірші класиків від поезій генералізованого штучного інтелекту. Такого висновку дійшли науковці Браян Портер та Едуард Мачері з кафедри історії та філософії науки Університету Піттсбурга (США).

Джерело: відкриті джерела
Джерело: відкриті джерела

Дані спостереження викладено у в журналі Scientific Reports.

У першому експерименті взяло участь понад 1634 учасників. Попередньо респондентам запропонували ознайомитися у випадковому порядку з десятьма віршами. Першочергово це були п'ять поезій, написаних відомими поетами: Вільямом Шекспіром, лордом Байроном, Емілі Дікінсон і Томасом Еліотом. Та п'ять віршів, згенерованих ChatGPT3.5 у стилі цих творців. Люди схилялися до думки, що вірші ШІ написала людина, а твори реальних поетів означали як найменш схожими на людські.

Друге дослідження базувалося на тому, що учасників попросили оцінити загальну якість кожного вірша. Наприклад, ритм, образність, звук; наскільки вірш був зворушливим, глибоким, дотепним, ліричним, натхненним, красивим, змістовним і оригінальним; і наскільки добре вірш передав конкретну тему, і наскільки добре він передав певний настрій чи емоцію. Додатково респондентів розподілили на групи: одним повідомили, що вірші написані людиною, другим, що створені ШІ, а третім — не надали жодної інформації про автора.

І 696 учасників дійшли до зовсім різних висновків. Ті, хто знав про авторство ШІ, оцінили вірші нижче за всіма критеріями. Натомість група без інформації про походження творів надала перевагу згенерованим віршам.

То чому ж люди схиляються більше до творчості ШІ? Браян Портер та Едуард Мачері пояснюють:

"Вірші, створені штучним інтелектом у нашому дослідженні, загалом є більш доступними, ніж вірші, написані людьми в нашому дослідженні".

Люди все частіше схиляються до простоти та ясності. Але чи не становить це загроз для майбутнього літератури? Відповідь на це питання доволі неоднозначна. Браян Портер вважає це "тривожним дзвіночком".

Перенести щось масштабне і важливе з реального простору у мініатюру – завдання клопітке та часом зовсім не просте. Мова про моделізм або так зване творче конструювання. Його ще називають хобі для дорослих, адже воно вимагає неабиякої зібраності та працелюбності.

Погода останнім часом доволі похмура і мінлива - хочеться віднайти часточку тепла та натхнення. Тож редакція "вКультурі?" пропонує даджейст культурних походеньок-посиденьок у Києві. Обирайте будь-яку!

Флористичні та антропоморфні орнаменти із дрібних шматочків скла, каменю чи смальти з'явилися ще у період античності. Так, з плином часу еволюціонували техніки створення, сенси, удосконалилися інструменти для обробки матеріалів. Нині ж мозаїки в уявлені багатьох людей стали своєрідним пережитком минулого, чимось побічним та навіть не вартим уваги....

© 2024 вКультурі?. Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати